Text Size

Quality of Life/Community Image

va1The goal areas addressed by teams included aesthetics and community appearance, improving community image, helping curb drug use while improving the overall health of the community, and the inclusion of minorities in the main fabric of community life.

Norm Lowery, Chair
First Financial Bank
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

CULTURAL ARTS DISTRICT SUB-COMMITTEE
Members: David Dubree, Jon Ford, William Gannis, David Hunt, Bryan Jackson, Shelley Klingerman, Mary Kramer, Nick Lizinach, Jackie Lower, Pat Martin, Fred Nation, Marianne Richter, Heather Strohm & Charlie Williams.

TECH/ENTREPRENEURSHIP SUB-COMMITTEE
Chair: Shelley Klingerman
Members: David Dubree, David Hunt, Bryan Jackson, Nick Lizinach & Heather Strohm.

ONLINE IMAGE & WELCOME SUB-COMMITTEE
Chairs: Kristin Craig, Lorrie Heber & Jeanette Winchester
Members: Judi Evelo, Sara Lindsay, Jamie McDowell, Brian Miller B.J. Riley & Wabash Valley Human Resources Association.

RIVERSCAPE SUB-COMMITTEE
Chairs: Fred Nation & Charlie Williams
Members: Duke Bennett, Dr. Daniel Bradley, Pat Cahill, Rob Carter, Charles Ennis, Neil Garrison, Pat Goodwin, Kent Harris, Lorrie Heber, Ron Hinsenkamp, Terry Jones, Brendon Kearns, Kara Kish, Mary Kramer, Jackie Lower, Pat Martin, John McNichols, Max Miller, Mike Morris, John Mutchner, William Osmon, Jeff Perry, Pat Ralston, Earl Rodgers, Nancy Brattain Rogers, Keith Ruble, Kevin L. Runion, Michael Shaw, Sister Denise Wilkinson, Michael Wright & Robert Wright.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS - COMMUNICATION & MARKETING SUB-COMMITTEE
Chairs: Mel Burks & Lynn Hughes
Members: Richie Adderley, Tatu Brown, Noah Coley, Peter Doung & Jon Robeson.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS - WORKFORCE DEVELOPMENT SUB-COMMITTEE
Chairs: Mel Burks & Kale Walker
Members: Valerie Craig, Terri McGee, Donna Purviance & Sara Ritter.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS - EDUCATION & EVENTS SUB-COMMITTEE
Chairs: Mel Burks & Janet Turman
Members: Jeff Cheeks, Dottie King, Jeff Lorick, Renee Utley & Nancy Brattain Rogers.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS – AFRICAN AMERICAN INTERNSHIP EDUCATION SUPPLEMENT
Chairs: Mel Burks & Carolyn Roberts
Member: Danny Tanoos.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS - COLLABORATION SUB-COMMITTEE
Chairs: Mel Burks & Todd Pepperworth
Members: Tatu Brown, Pauline Cuvelier, Rachel Leslie & Andrew Ndife.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS – FUNDRAISING/GOALS/BUDGET SUB-COMMITTEE
Chairs: Mel Burks & Pat Carney
Members: Margie Anshutz, Pastor Terry Clark, Nate Green & Tasha Roberts.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS – FAMILIES & FAITH SUB-COMMITTEE
Chairs: Mel Burks & Pastor Arnich Shouse
Members: Greg Allen, Arthur Feinsod, Angel Fisher & Kathy Ocampo.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS – LEADERSHIP DEVELOPMENT SUB-COMMITTEE
Chairs: Mel Burks & Katrina Williams
Members: Tierra Calloway, Terrie McGee, Lakshmi Reddy, James Smith & Jack Turman.

DIVERSITY/SOCIAL ECONOMICS – LEADERSHIP DEVELOPMENT SUB-COMMITTEE
Chairs: Mel Burks & Katrina Williams
Members: Tierra Calloway, Terrie McGee, Lakshmi Reddy, James Smith & Jack Turman.